Panel Ekspertów. Czym jest? Jak się do niego przygotować?

Dobre projekty nie bronią się same. Nie ważne jak dobry wniosek o dofinansowanie napiszesz czeka Cię walka o niego. Areną walk jest Panel Ekspertów, a protagonistami… eksperci.

Już sam fakt, że Twoi przeciwnicy walczą na swojej ziemi i zasadach – w końcu to Panel Ekspertów – powinien wzmożyć Twoją czujność. Przeciwnicy? Czy jest aż tak źle? Całe szczęście nie ma powodów do paniki.

Dla porządku nadmienię, że poniższe informacje odnoszą się przede wszystkim do oceny wniosków w ramach Ścieżki SMART. Starałem się by artykuł był możliwie uniwersalny, ale w przypadku innych konkursów mogą występować różnice.

Czym jest Panel Ekspertów?

Zgodnie z § 6 p. 5 regulaminu wyboru projektów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dot. Ścieżki SMART z 20.10.2023 r.:

“Posiedzenie Panelu KOP odbywa się w formie wideokonferencji i dzieli się na dwie części:

1) omówienie projektu przez Panel KOP,
2) dyskusja Panelu KOP z przedstawicielami wnioskodawcy nt. Projektu.”

Panel Ekspertów to część druga. Panel KOP to spotkanie na którym członkowie Komisji oceniają Twój projekt. 

Używam tu zwyczajowego sformułowania Panel Ekspertów, ale formalnie jest część Panelu Komisji Oceniającej Projekt.

Panel Ekspertów odbywa się po tym jak eksperci zapoznają się z Twoim wnioskiem o dofinansowanie. Przed panelem eksperci wysyłają za pośrednictwem systemu sl.

Kto bierze udział w Panelu Ekspertów?

Na panelu możemy wyróżnić trzy strony:

►przedstawiciela Instytucji Pośredniczącej (np. PARP, NCBR),

►ekspertów (co najmniej trzech),

►przedstawicieli wnioskodawców (maksymalnie czterech)

Przedstawiciel odpowiada za sprawy formalne. Otwiera i zamyka panel. Sprawdza tożsamość uczestników, którzy wcześniej zostali zgłoszeni przez Wnioskodawcę. To dla Ciebie bardzo ważna informacja! Ty i Twoja drużyna musicie mieć przygotowane wcześniej dowody tożsamości. Nie ma też możliwości by na panelu pojawił się ktoś inny niż osoba wcześniej zgłoszona na panel.

Strona najbardziej Cię interesująca to eksperci. Jest ich co najmniej trzech i są anonimowi. Teoretycznie eksperci są neutralni wobec Wnioskodawcy – czyli Ciebie – jak i instytucji Pośredniczącej (np. PARP, NCBR) 

Nie chcę tu krzewić teorii spiskowych, ale niestety może się zdarzyć, że ekspertem jest osoba niejawnie powiązania z Twoją konkurencją. Tak samo może być to osoba nieprzychylna Tobie czy Twojemu projektowi. Z uwagi na anonimowość ekspertów nie da się tego zweryfikować. Warto to mieć na uwadze. 

Teoretycznie eksperci dzielą się kompetencjami przy ocenie wniosku. Miałem jednak sytuację, gdy przez cały panel mówił praktycznie tylko jeden z nich i był przekonany o swoich wysokich kompetencjach zarówno z zakresu Internetu Rzeczy jak i finansów, modeli biznesowych oraz badań rynku. 

Przedstawiciel Instytucji Pośredniczącej i eksperci tworzą wspomniany już Panel Komisji Oceny Projektów.

Wnioskodawcę mogą reprezentować maksymalnie cztery osoby, które powinny mieć pełną wiedzę na temat ocenianego projektu. Osoby te muszą być upoważnione do reprezentacji wnioskodawcy podczas Panelu Ekspertów.

Kto jest ekspertem?

Z uwagi na formalny wymóg niezależności ekspert nie może być osobą, która aplikuje do programów obsługiwanych przez instytucje obsługujące (PARP, NCBR itp.). Niestety skutkuje to często tym, że brakuje osób o wystarczających kompetencjach do oceny wniosków o dofinansowanie. Szczególnie z bardzo niszowych dziedzin. Najlepsi też zazwyczaj wnioskują o środki z NCBR czy PARP. 

Niezależnie od tego czy ekspert zna się na temacie czy nie – musisz być dobrze przygotowany. Kompetentny ekspert z łatwością wyłapie błędy, a ten słaby będzie chciał za wszelką cenę pokazać, że się na czymś zna.

Czy panel ekspertów jest trudny?

Panel ekspertów jest trudny. Eksperci mają mało czasu na pytania, a Ty masz mało czasu na odpowiedzi. W przypadku Ścieżki SMART panel trwa zaledwie ok. 20 minut na jeden moduł.

Zadaniem ekspertów jest zidentyfikowanie i zweryfikowanie krytycznych obszarów. Czytają go dość dokładnie i uważnie. Co więcej sprawdzą czy to, co piszesz jest prawdą. Zweryfikują też czy wniosek jest spójny. Częstym błędem, który wyłapują jest niekonsekwencja w pracach opisanych w różnych częściach wniosku o dofinansowanie.

Odpowiedzi, których udzielasz powinny być krótkie i konkretne. Z uwagi na dyscyplinę czasową eksperci często przerywają wypowiedzi reprezentantów wnioskodawcy. Nie traktuj tego jako złośliwość i zachowaj spokój w takiej sytuacji.

Czy Panel Ekspertów decyduje o Twoim dofinansowaniu?

Na pewno jest bardzo ważny. Nie oczekuj, że uratuje zły projekt. Spodziewaj się, że może pogrążyć dobry projekt. Jeżeli wyjdzie na to, że nie masz pojęcia co chcesz zrobić w trakcie projektu lub nie istnieją silne przesłanki o jego innowacyjności to wpłynie to negatywnie na ocenę końcową.

Rolą panelu jest wyjaśnienie drobnych nieścisłości, a przede wszystkim sprawdzenie czy wnioskodawca – czyli Ty – wie co robi. 

Po panelu możesz otrzymać wezwanie do poprawy/uzupełnienia treści wniosku. Po ewentualnych poprawkach eksperci dokonują ostatecznej oceny wniosku.

Jak przygotować się do Panelu Ekspertów?

Jak widzisz Panel Ekspertów nie jest przechadzką. Trzeba się do niego dobrze przygotować. Moje rekomendacje to:

► opracowanie listy pytań;

► podział ról uczestników panelu;

► dokładną, kilkukrotną lekturę wniosku o dofinansowanie;

► przeprowadzenie próbnego Panelu Ekspertów.


Jeżeli interesują Cię szczegóły i próbny panel ekspertów to polecam Ci zapoznanie się z programem naszego szkolenia “Wygraj panel ekspertów”: https://todomanul.com/wygraj-panel-ekspertow/

Masz dodatkowe pytania?
Wystarczy, że napiszesz do mnie maila: office@todomanul.com
lub na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/blazej-zylinski/

Pisał Błażej Roch Żyliński

more insights

Innowacje – definicje i rodzaje.

Słowo innowacja jest prawdopodobnie najczęściej nadużywanym w kontekście dofinansowań z Unii Europejskiej. Naucz się sodować je poprawnie! Definicja innowacji W języku potoczny innowacyjne znaczy lepsze,

Read more >

Jesteś spragniony wiedzy z projektów B+R?

Zapisz się do manulowego newslettera! Co tydzień otrzymasz pyszny koncentrat wiedzy z najlepszych, sprawdzonych źródeł. Smacznego!