Nikt nie lubi być łapany za słówka. Są ludzie, którzy w łapaniu za słówka się lubują. Niektórzy mają w tym misję. Poniższy artykuł jest jej wyrazem.
Badania, rozwój, a może badania i rozwój?
Termin prace badawczo-rozwojowe – w skrócie prace B+R – często traktowany jest jako pewien nierozłączny zbiór bliżej nieokreślonych działań prowadzących do opracowania innowacji. Pamiętaj, że innowacje nie muszą wynikać z badań i rozwoju. Tak samo B+R nie muszą prowadzić do innowacji.
Badania i rozwój to pojęcia rozłączne, choć niejednokrotnie komplementarne. Nie są to jednak synonimy! Możesz najpierw zrealizować badania przemysłowe, a potem prace rozwojowe – nigdy na odwrót. Możesz też przeprowadzić tylko badania przemysłowe lub tylko prace rozwojowe. Dodam tylko, że prace rozwojowe bywają nazywane eksperymentalnymi pracami rozwojowymi.
Definicja badań i rozwoju
Jasną definicję podała Komisja Europejska w rozporządzeniu nr 651/2014. Stanowi ona podstawę polskiego ustawodawstwa w tym zakresie. Potoczne znaczenie tych słów nie jest dla Ciebie istotne szczególnie jeżeli chcesz uzyskać dofinansowanie i rozliczyć projekt. Definicje przytoczę w całości, ale dla Twojej wygody podkreślę kluczowe fragmenty – możesz skupić się tylko na nich.
Na czym polegają badania przemysłowe?
Zgodnie z definicją ujętej w rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 651/2014 Art. 2 pkt 85:
„badania przemysłowe” oznaczają badania planowane lub badania krytyczne mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności celem opracowania nowych produktów, procesów lub usług, lub też wprowadzenia znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług. Uwzględniają one tworzenie elementów składowych systemów złożonych i mogą obejmować budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub środowisku interfejsu symulującego istniejące systemy, a także linii pilotażowych, kiedy są one konieczne do badań przemysłowych, a zwłaszcza uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych;
Na czym polegają prace rozwojowe?
Zgodnie z definicją ujętej w rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 651/2014 Art. 2 pkt 86:
„eksperymentalne prace rozwojowe” oznaczają zdobywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i biznesu oraz innej stosownej wiedzy i umiejętności w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług.
Mogą one także obejmować na przykład czynności mające na celu pojęciowe definiowanie, planowanie oraz dokumentowanie nowych produktów, procesów i usług.
Eksperymentalne prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt zasadniczo nie jest jeszcze określony. Mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy z konieczności jest produktem końcowym do wykorzystania do celów komercyjnych, a jego produkcja jest zbyt kosztowna, aby służył on jedynie do demonstracji i walidacji.
Eksperymentalne prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług oraz innych operacji w toku, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń;
Nowa wiedza – kluczowa różnica
To co zasadniczo różni badania przemysłowe od prac rozwojowych to nowa wiedza.
Co powinieneś wiedzieć na temat nowej wiedzy?
- dotyczy badań przemysłowych;
- nie dotyczy prac rozwojowych;
- jest globalna względem stanu techniki na świecie.
Krótko mówiąc prace badawcze musisz przeprowadzić wtedy, gdy niewystarczające są prace rozwojowe. Innymi słowy łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności to za mało, żeby mówić o opracowaniu nowej wiedzy.
Badania czy rozwój – jak to rozstrzygnąć?
Najlepszym narzędziem do poprawnego wskazania typu prac jest wiedza dziedzinowa. Przez wiedzę dziedzinową należy rozumieć wiedzę o aktualnym stanie techniki i badań z danej dziedziny. Znajdziesz ją w publikacjach naukowych i konferencyjnych. Im bardziej renomowane czasopismo czy konferencja tym lepiej.
Na świecie są setki tysięcy badaczek i badaczy, którzy intensywnie publikują artykuły naukowe. Są dziedziny, w których stan wiedzy na poziomie publikacyjnym zmienia się praktycznie z miesiąca na miesiąc. Flagowym przykładem jest tu sztuczna inteligencja. Powoływanie się na stare publikacje może być zgubne.
Wiedza na temat tego jakie rozwiązania możesz kupić na rynku jest pomocna, ale absolutnie niewystarczająca do rozstrzygnięcia czy w Twoim projekcie niezbędne są badania przemysłowe. Może być to jednak podstawa do wskazania prac rozwojowych jako tych, które doprowadzą Cię do opracowania innowacyjnego produktu lub procesu.
Osobiście przeczytałem dziesiątki publikacji by wyznaczyć jaki jest stan badań na potrzeby napisania wniosku o dofinasowanie. Jeżeli szukasz pomocy w rozstrzygnięciu jaki typ prac wykonujesz zapraszam do kontaktu.
Wystarczy, że napiszesz do mnie maila: office@todomanul.com
lub na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/blazej-zylinski/
Pisał Błażej Roch Żyliński